I když za okny to možná vypadá jako v zimní pohádce, pleť většiny z nás se pohádkově necítí. Suchost, svědění, napnutost, zvýšená náchylnost k podráždění, zarudnutí, šupinky... Problémy, se kterými se naše pokožka trápí v zimním období nemají konce kraje. Péče o pleť během zimních měsíců by měla být jemná, ale důsledná se zaměřením na výživu, hydrataci a ochranu. Na co myslet v tomto období?

HÝČKEJME SI KOŽNÍ MIKROBIOM

Jak víme, na kůži žijí mikroorganismy, které nazýváme kožní mikrobiom. Je důležité, aby byly tyto malé potvůrky spokojené a šťastné. Pokud takové nejsou, může se to mimo jiné projevit i poškozením kožní bariéry - a právě ta je v zimě vysloveně křehká a velmi snadno se může narušit. Jedna z nejznámějších značek, které dbají na vyvážený kožní mikrobiom, je francouzská značka Gallinée. Produkty této značky obsahují speciální komplex pro-, post- a prebiotik, které slouží k udržení zdravého kožního mikrobiomu. Produkty jsou jemné, hydratují a nedráždí. Čistit pokožku je třeba určitě iv zimních měsících - čistící pěna s kyselinou mléčnou je opravdu jemná a pokožku nevysuší. Pokud patříte i k eko smýšlejícím lidem, tak se určitě zajímejte o čistící kostku na pleť. Výživný hydratační krém Gallinée lze použít jako denní, i jako noční krém a pro svou univerzálnost je opravdu vhodný pro všechny typy pleti. Pokud byste přece jen toužili svou rutinu doplnit o něco extra - na krém aplikujte i olej stejnojmenné značky.

MASKY - NUTNOST ZIMNÍCH DNÍ

Pokud ještě nepoužíváte hydratační masky – nyní je ta správná doba začít. Vaše pleť si v zimních měsících zaslouží extra dávku hydratace. Jednou až 2x týdně úplně stačí. Kremkrem má v nabídce hned 2 naprosto perfektní: Dear Klairs Rich Moist Soothing mask má vše co v zimě potřebujete přímo v názvu. Freshly juiced vitamin E mask od stejnojmenné korejské značky obsahuje kromě vitamínu E (který je silný antioxidant) i niacinamid a adenosine, které dodají zašedlé pleti jas. Pokud jste milovníci sheet masek - novinka v Kremkrem značka Wishtrend nabízí plátěnou masku s vitamínem C a E, která je skutečná vitamínová bomba.

POKUD JE VAŠE PLEŤ NEŠŤASTNÁ, PŘIDEJTE VHODNÉ SÉRUM

Snížená vlhkost vzduchu, časté přechody zima-teplo, silný vítr. Tyto všechny proměnné naši pleť doslova vyčerpávají a obírají ji nejen o potřebnou hydrataci, ale trpí a vnější lipidová vrstva. Suchost, zarudnutí, novotvorba nebo zhoršování již vzniklých kožních diagnóz /např. rosacea, atopický ekzém/ není v zimě nic překvapivého.

Alespoň částečně nám tyto problémy mohou pomoci zmírnit správně zvolená séra. Korejské sérum Dear Klairs Rich moist soothing serum má lehkou konzistenci a je vhodné pro všechny suchokožce. Pokud Vás trápí zarudnutí nebo zcitlivělá pleť, ohlédněte sérum značky Skintegra: Spectra. Toto sérum je unikátní nejen svou načervenalou barvou, ale i zklidňujícím složením. Pokud chcete dodat jiskru unavené, mdlé pleti – sáhněte po séru s vitamínem C. Kremkrem má v nabídce hned několik. Mým favoritem je hydratačně - rozzařující sérum Dear Klairs Freshly Juiced Vitamin Drop a Pure Vitamin C sérum od By Wishtrend, ve kterém je vitamín C doplněn kyselinou ferulovou. Ideální kombinace.

HYDRATAČNÍ MLHY NEJSOU POUZE LETNÍ ZÁLEŽITOST

... mohou výborně posloužit i v zimě (např. před aplikací hydratačního séra nebo krému). Skintegra Nectar, Timless HA Matrixyl Rose spray, Dear Klairs Fundamental ampule mist... To je jen pár ze skvělých hydratačních mistů, které najdete v nabídce Kremkrem.

POKUD JE PLEŤ ŠEDÁ JAKO ZIMNÍ OBLOHA, TROŠKU JEJ OBNOVTE POMOCÍ PEELINGU

V zimě můžete také peelingovat. Třeba však jemně as rozvahou, zvláště pokud je Vaše pleť citlivá a přesušená. Výbornou volbou je například Face Vinegar od značky Gallineé - tonikum s probiotickým komplexem a kyselinou mléčnou. Wishtrend má ve svém arzenálu Mandelic Acid 5% Skin Prep Water: ocení zejména mastnokožci. Pokud dáváte přednost peelingu ve formě séra a trpíte navíc i aknózními projevy, Clarion od Skintegry kombinuje obě skupiny: AHA i BHA. Jen nezapomeňte: peelingovat je třeba ve večerních hodinách ☺

SPF NAŠE KAŽDODENNÍ, NEZAPOMÍNÁME NA TEBE ANI V ZIMĚ

V našich končinách nám během zimních, zamračených dnů stačí SPF 20-30. Pokud však jedete na hory, určitě nezapomeňte přibalit 50-ku. Pokud SPFko nejen chrání, ale také hydratuje je to velké plus. Švédská značka EVY Technology disponuje opravdu promyšlenou a speciální technologií, které můžete plně důvěřovat. Mnozí z nás jsme si zamilovali pěnovou texturu těchto zprůmysleme na ně tedy i v zimě.

KŮŽE MÁME NEJEN NA TVÁŘI, ALE I NA TĚLE

Svědit může nejen kůže na těle, ale také ve vlasech. Pokud se k tomu přidají i suché lupy, tak je pro některé lidi opravdu problém. Šampon Gallineé je pro takový problém naprosto ideální. Tedy šampon... Asi bych spíše měla říct hydratační mycí krém. Pokud je vysušená nejen Vaše kůže, ale také Vaše vlasy sáhněte i po hydratační masce, která tento šampónek doplňuje. Pokud máte na pokožce sušší místa, s nimi si hravě poradí pěna Evy Daily Repair Mousse. Můžete ji klidně použít i na vysušené ruce – další velký problém zimy.

Autor textu: MUDr. Karolína Baumgartner

Pracuje jako lékařka v soukromé kožní ambulanci Lasercentrum Paracelsi v Bratislavě, v minulosti pracovala na Dětském kožním oddělení v NÚDCH (Národní ústav dětských chorob) na bratislavských Kramárech.