Venku už definitivně začal podzim: Známe to nejen podle vůně pečených kaštanů a padajících listů ze stromů, ale i podle změn, které se (dříve či později) začnou dít na naší kůži. Co se s naší kůží s příchodem podzimních měsíců začne dít, jak tyto změny mohou vypadat a hlavně - jak se o naši pleť na podzim starat Vám napoví i tento článek.

PODZIM A KŮŽE

S příchodem chladnějších ran a delších večerů začnou naši kůži ohrožovat snížena vlhkost vzduchu, větší výkyvy teplo / zima (přechody z vnějšku dovnitř) a vytápění až přetápění příbytků. Tyto mají za následek, že naše kůže se stává sušší a začne nás svědit. Následné škrábání nepřinese vytouženou úlevu (pokud tak jen na pár minut), ale svědění ještě zhoršuje. Kůže může být napjatá, doslova nás táhnout a píchat. Kožní bariéra je mnohem více náchylnější na poškození. Mastnější povahy se mohou změnit na smíšené nebo se paradoxně (z dehydratace) začít ještě více mastit. V pokožce hlavy se mohou objevit suché lupy. Nějak takto může naše kůže zareagovat, pokud jí neposkytneme adekvátní péči a nepřizpůsobíme rutinu změně období.

ČIŠTĚNÍ JE ZÁKLAD - I NA PODZIM

Jen čistá pleť může být zdravá a krásná. Nezapomeňte ani v chladnějších měsících čistit (i když se možná Vaše pleť už tolik nemastí jako v létě). Potřebujete odstranit make-up, SPF, prach a maz, který se na pleti za celý den nasbíral. Volte přípravky bez obsahu alkoholu, který pleť suší. Pro normální až suchu pleť může být výbornou volbou čisticí olej Skintegra Atomic nebo pro normální až mastnou pleť je fajn i pěnová konzistence čističe Dear, Klairs Rich Moist Foaming cleanser

PŘECHOD NA HUTNĚJŠÍ KONZISTENCE

Obecně je doporučeno, abychom lehké fluidy a gelkrémy nahradili krémovou konzistenci. Alespoň co se krému týká. Urea, glycerol, kyselina hyaluronová, omega mastné kyseliny jsou bojovníci za šťastnou, hydratovanou kůži. Výborným krémem na toto období je probiotický Hydrating Face Cream od Gallinée, pro citlivou a atopickou pokožku je vhodný univerzální reparační krém Skintegra Úna. I mastná pleť potřebuje ve své rutině krém - klidně zůstaňte při lehčí konzistenci, hlavně ho však používejte (např. Skintegra Tria light). Nezapomínejte ani na ošetření očního okolí, vybrat si můžete například uklidňující oční krém Skintegra Sphynx nebo vyživující oční krém Dear, Klairs Fundamental Nourishing Eye Butter.

PŘIDEJTE VRSTVU

Pokud jste dosud nepoužívali ve své rutině hydratační sérum, toner nebo hydratační pleťovou mlhu - nyní je ten správný čas začít! Všechny se aplikují na vyčištěnou pleť před krémem a dodají jí extra dávku hydratace (tak velmi v těchto měsících potřebné). Pro konkrétní tipy - poohlédněte se po esenci Skintegra Nectar nebo mlze Dear, Klairs Fundamental Ampule Mist, která se chová jako sérum s rozprašovačem. Hydratační emulzi Skintegra Hydra B si zamilují zejména ti se sušším typem pleti. Citlivá pleť přivítá sérum Spectra od Skintegra, které poskytne úlevu a určitě zaujme i svou sytě růžové barvou (za kterou vděčí vitamínu B12). 

NEZAPOMEŇTE NA CÉČKO

Během sychravých dní je jistě namístě, abyste používali nějakou formu vitamínu C per os - tzv. do břicha :-) Nezapomínejte ale i na Vaši pleť. Vitamín C je mocný antioxidant, který nejenže chrání buňky před předčasným stárnutím, ale bojuje i s hyperpigmentacemi, nejednotným tónem pleti, podporuje syntézu kolagenu. Kremkrem nabízí několik cenově příznivých (ale přitom kvalitních) přípravků, které tuto účinnou látku obsahují. Skintegra Superba C nebo Dear, Klairs Freshly Juiced Vitamin Drop jsou vhodné i pro céčkové začátečníky. V séru Timeless Hyaluronic Acid + vitamin C je céčko dokonce nakombinované s kyselinou hyaluronovou a Matrixyl 3000.

SPF-KO NAŠE KAŽDODENNÍ

I když sluníčko už nemá takovou sílu jako v létě, neznamená to, že můžeme z rutiny škrtnout přítomnost krému s ochranným faktorem. Jsme ale na stránkách kremkrem, takže asi bych měla spíše napsat pěny s ochranným faktorem :) Všichni jsme si během léta oblíbili unikátní švédské pěny EVY - byla by škoda na nich zanevřít na podzim. SPF je nadále velmi důležitou součástí denní rutiny - nejenže chrání pokožku před možnými karcinogenními účinky UV záření - chrání pleť před předčasným stárnutím (photoagingom) a snižuje riziko vzniku pigmentových skvrn. V našich končinách už můžete sáhnout i po nižších číslech SPF-ka, já však stále doporučuji min. 20, vynikající volbou je SPF pěna EVY Daily UV Face Mousse SPF 30. Jelikož patentovaná technologie EVY garantuje hodnoty ochranného krému po dobu 6-8 hodin, nemusíte si vůbec během podzimu a zimy lámat hlavu s reaplikáciou během dne.

POKOŽKA TĚLA NENÍ OD MACECHY

Nestarajme se jen o svou pleť - důležitý je i zbytek těla. Pokud jste atopici, je každodenní hydratace nezbytná. EVY After Sun perfektně zhydratuje pokožku celého těla bez pocitu mastnoty. Pokud Vás trápí extra suchá místa, s nimi si poradí EVY Daily Repair Mousse od stejnojmenné značky. Nezapomínejte ani na ruce. S příchodem prvních mrazíků si do kabelky přibalte nejen rukavice, ale i nějaký kvalitní krém na ruce. Neměl by být příliš parfémovaný a měl by se snadno vstřebat (mastné ruce nikdo nechce). Tyto parametry splňuje probiotický Gallineé Hand cream.

Autor textu: MUDr. Karolína Baumgartner

Pracuje jako lékařka v soukromé kožní ambulanci Lasercentrum Paracelsi v Bratislavě, v minulosti pracovala na Dětském kožním oddělení v NÚDCH (Národní ústav dětských chorob) na bratislavských Kramárech.