Když venku začnou kvést růže a zmrzlina se opět stane každodenním rituálem je to znak toho, že jaro se přehoupla do dalšího období. Je tady léto. S příchodem teplých dní je na místě přehodnotit a vynovit některé komponenty v našich kosmetických rutinách. Pojďme na to.

  1. SPF, SPF

Určitě se shodneme na tom, že se jedná o nejdůležitější prvek v denní rutině. Celý rok je sluneční záření zdrojem (nejen) nebezpečných volných radikálů (které mají za následek předčasné stárnutí kůže), ale vlivem UV dochází také ke změnám na úrovni DNA buněk. A tyto změny mohou nakonec vést až k rozvoji něčeho velmi nepříjemného, ​​začínajícího na R. V létě je i v našich zeměpisných délkách a šířkách UV index vysoký a neradno chodit bez sluneční ochrany. Co se týče konzistence, je to na Vás, ale kvalitní SPF by mělo být širokospektré (chránit před UVA i UVB paprsky), nekomedogenní a alespoň trochu rezistentní. SPF švédské značky EVY Technology však splňují toho mnohem více. Velmi přesvědčující je argument, že poskytují vysoký stupeň ochrany až po dobu 8 hodin. Neméně skvělá je i samotná konzistence přípravků – lehká pěna se dobře roztírá, nezanechává mastný film a je velmi přitažlivá i pro dětské osazenstvo. Dokonce si ji velmi chválí i muži, kterým příroda nenadělila bohatou hřívu – nezapomínejte ani na ochranu této části těla!

  1. ODLEHČETE TO

Letní měsíce si doslova žádají odlehčení rutiny. Komu by se chtělo ve 30 stupních na sebe nanášet 10 vrstev produktů. Ráno preferuji čištění - kvalitní sérum - lehký krém a již zmiňované SPF-ko. Pokud se bavíme o krémech – pokud se i Vaše pleť mění v létě ve smíšenou až mastnou, poohlédněte se po extra lehkých gelkrémech. Hydratují jako běžný krém (ba někdy i možná lépe), ale na pleti nevytváří mastný film a ihned se vstřebá. Za zmínku rozhodně stojí gelkrém od korejské značky Dear Klairs Fundamental Water Gel cream s výtažkem z čajovníku a panthenolem. Stoleruje ho i opravdu mastná pleť (která také potřebuje hydratovat) a je vhodný i pro citlivokožce. Pokud byste měli chuť spíše na anglickou kosmetiku – nováček Apothaka má ve své nabídce také lehoučký Skin quenching moisturiser, který je ukrytý v balení s praktickou pumpičkou.

  1. AKTIVA JSOU POVOLENA

Velmi často se stále potýkám s mýtem, že vitamin C je na léto lepší odložit. Pravdou ovšem je, že nemůžete pro pleť sužovanou sluncem dodat lepší vitamín než právě Céčko. Vitamin C je silný antioxidant, který spolu s SPF-kom minimalizuje škody napáchané UV. Stimuluje produkci nového kolagenu, bojuje proti pigmentovým flekům. V nabídce Kremkrem najdete i céčková séra vhodná pro začátečníky – jako např. hydratační Dear Klairs Freshly Juiced Vitamin Drop nebo Skintegra Superba C, ve kterém se kromě vitamínu C nachází také kyselina ferulová a vitamín E, které působí jako silné antioxidanty. Apothaka Barrier defence AOX sérum současně také zklidňuje podrážděnou pokožku, jelikož kromě vitamínu C (který je navíc v kapsulované formě, čímž zvyšuje stabilitu složení a umožňuje uvolnit vitamín C až při nanesení séra na pleť) obsahuje také extrakt z bílého čaje a astaxanthin. Opravdu skvělá volba.

  1. NEZAPOMÍNEJME NA TĚLO

Pokud se chystáte na dovolenou k moři, je to prospěšné nejen pro Vaši mysl, ale i pro tělo. Nezapomínejte se ale postarat o pokožku i po příchodu z pláže na hotelový pokoj. Sprcha v nepříliš horké vodě a následná hydratace lehkým krémem uleví dehydratované kůži a dokonce tím prodloužíte i opálení. Pokud byste chtěli na tuto konkrétní věc i nějaký speci produkt - EVY má ve svém portfoliu pěnu, která nejen kůži krásně hydratuje, ale také prodlouží a zvýrazní opálení. Mnoho lidí často zapomíná nejen na již zmiňovanou pokožku hlavy – kterou byste si měli chránit kloboukem nebo kšiltovkou, případně použít SPF mlhu/pěnu- ale i na samotné vlasy. Naštěstí věda již pokročila a máme k dispozici přípravky, které poskytnou ochranu i těmto částem těla. Já si tedy s sebou k moři rozhodně přibalím i EVY UV/Heat Hair Mousse, která vlasy ochrání i před působením tepla například při fénování.

  1. EXFOLIACE - PREVENCE UCPANÝCH PÓRŮ

V létě se potíme, více se mastíme a tím pádem se i naše póry mnohem více ucpávají. Exfoliace i v letních měsících jeden, max. 2 krát do týdne je namístě. Exfoliujeme vždy večer a následně nesmíme nikdy druhý den zapomenout na SPF. V létě saháme spíše po méně potentních peelingech – ovocných kyselinách se slabší koncentrací. Výbornou volbou může být i krém s peelingovým efektem - By Wishtrend Acid-Duo Hibiscus 63 cream je lehounký a obsahuje nedráždivé kyseliny typu LHA a PHA, které většinou toleruje i citlivější pleť. Pokud Vás trápí i hyperpigmentace, toner Skintegra Lumion je exfoliační toner cílící i na tento typ problému. V případě, že máte naopak aknózní, mastnější pleť volbou by mohl být toner By Wishtrend s 5% kyselinou mandlovou regulující také mazotok. Pokud preferujete mechanický, ale stále velmi jemný peeling sáhněte jako já po Gallinée Face mask and scrub s probiotiky.

Autor textu: MUDr. Karolína Baumgartner

Pracuje jako lékařka v soukromé kožní ambulanci Lasercentrum Paracelsi v Bratislavě, v minulosti pracovala na Dětském kožním oddělení v NÚDCH (Národní ústav dětských chorob) na bratislavských Kramárech.