Ani jsme se nenadáli a je zde JAR - jedno z mých nej ročních období (po podzimu a létě). Ve vzduchu cítit nové začátky, nový život a také nové lásky. I Vaše pleť se chce po drsné zimě opět nadechnout a rozkvést. Jak toto roční období ovlivňuje naši skincare? Prozradím Vám, že pokud jste se svojí rutinou spokojeni a Vaše pleť je šťastná, nějaké masivní změny dělat nemusíte. Ale je zde pár drobností, které stojí za zmínku.

 

JARNÍ ÚKLID

Během jara nastává ideální období pro reorganizaci šuplíků, vyhození všech stařin a nevhodných věcí. Posuňte dále všechny věci, které Vám nesedí nebo doslova Vaší pleti vadí. Zoxidované céčko patří do koše, stejně jako smardľavý krém. Obzvláště pozorní buďte u SPF-ku. Většina vám nevydrží déle než 12 měsíců po otevření. Až na jednorožce mezi spfšvédskou značku EVY Technology. Tyto pěny vydrží díky airless systému čerstvé až do data expirace, které je uvedeno na spodní straně nádoby (i po otevření). Vybírat můžete z široké škály produktů - od SPF 10 až po 50 a v nabídce naleznete i speciální dětské SPF pro citlivé kůžičky. Neskutečnou výhodou EVY pěn je to, že garantují výdrž ochranného faktoru až po dobu 6 hodin.

 

OPRAVTE, CO JE POKAZENO

Ať už je to Vaše poškozená kožní bariéra nebo dehydratovaná pleť. Po zimě se určitě něco najde. Fokusujte na zlepšení celkového zdraví Vaší kůže a následující zimu jako byste to našli. Pokud Vás trápí to první, doporučuji mrknout se na nové sérum anglické značky Apothaka – Barrier support serum. Obohaceno o niacinamid, ceramidy a kyselinu hyaluronovou - nedráždivé sérum, které potěší všechny citlivé dušičky. Pokud Vás zároveň trápí i zarudnutí kůže, tak byste se měli poohlédnout po séru Skintegra Infrared nebo Spectra.

Pokud je Vaším hlavním konsernem dehydratovaná a vysušená pleť, nejlepší kámoškou pro Vás bude kyselina hyaluronová. Tato zázračná molekula se vyskytuje v naší pleti přirozeně a (žel) během stárnutí dochází k jejímu postupnému ubývání. Bohaté na tuto aktivní látku jsou séra značky Timeless a pokud byste si ji chtěli dopřát iv kombinaci s vitamínem C – Dear Klairs Freshly Juiced vitamin drop je to, co hledáte. Vláhu však můžete dodat i zajímavějším způsobem – prostřednictvím hydratačních mlel (Dear Klairs Fundamental Ampule Mist, Timless HA spray) nebo esence – skvělá je Apothaka Skin quenching essence, která se stala součástí mé ranní rutiny.

 

ZBAVTE SE TĚŽOB a VRSTEV

Mluvím o těch nadbytečných krocích. Pokud nemáte extra suchou pleť olej může být zbytečný, stejně jako příliš mastný krém, pod kterým se pokožka může potit. Vsaďte na hydratační esence, misty, nadýchané textury. Pokud si Vaše pleť přece jen žádá výživnější krém - Apothaka Comforting moisturizer bude Vaše láska. Pokud spíše naopak vyhledáváte lehčí textury, je zde Skin Quenching moisturizer od stejnojmenné značky. Pokud hledáte ještě něco snazšího - Dear Klairs Fundamental Water gel cream je určen pro všechny mastnokožce. Nic lehčího neexistuje.

 

VYLUPNĚTE SE JAK KUŘÁTKO

Exfoliace může být jeden z kroků ke glowy skin. Nic se nemá ale přehánět. Jarní slunce může být nemilosrdné (AHA kyseliny zvyšují citlivost naší pleti na sluneční záření – můžete se snáze spálit nebo dokonce se i „vysypat“). Enzymatické peelingy jsou však většinou safe. Jedním z nejlepších, jaké jsem kdy vyzkoušela, je bezpochyby ten od značky Apothaka. Gentle enzyme exfoliant obsahuje ovocné enzymy, které postupně pleť exfoliují, aniž by ji podráždily. Vhodný i pro citlivější pleť. Pokud však dáváte přednost spíše tonerům – Skintegra Lumion je exfoliant na bázi AHA a PHA kyselin.

 

SPF: CHLÉB NÁŠ KAŽDODENNÍ

Asi už každý ví, co je nejdůležitější krok v rutině. V zimě.. jsem ještě schopna nad Vámi - nenosiči - přimhouřit oko. Ale na jaře.. hazardujete se zdravím! Jarní oskarko má pořádně ostré zoubky a umí Vás spálit do prasátku během pár minut. O slunečních alergiích ani nemluvím. Volte faktor 30 a výše a dbejte na to, aby byl širokospektrální. Každého odpůrce SPFka jsem zatím vždy nalákala na pěnové formy – s EVY je každodenní aplikace opravdu snadná. Pěny jsou bez vůně, snadno se roztírají a neucpávají póry. Co víc si přát.

Autor textu: MUDr. Karolína Baumgartner

Pracuje jako lékařka v soukromé kožní ambulanci Lasercentrum Paracelsi v Bratislavě, v minulosti pracovala na Dětském kožním oddělení v NÚDCH (Národní ústav dětských chorob) na bratislavských Kramárech.